iPhone’larda beklenen oluyor: İşte periskop lens ile ilgili detaylar!

Photo of author

By admin

Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinin başında gelen Apple, iPhone 14 serisiyle sektörde yine çıtayı belirledi. Şirket, bir yandan da bu senenin son çeyreğinde piyasaya süreceği iPhone 15 serisi için hazırlanıyor. Önemli kaynaklar seri hakkında yeni bilgiler paylaşıyor.

Periskop lens, sadece iPhone 15 Pro Max’te olacak

Daha önce birçok önemli kaynak iPhone 15 serisinde bir periskop lens kullanılacağını belirten paylaşım yaptı. Son olarak elde edilen rapora göre ilk kez periskop lens kullanacak modelin beklenildiği gibi sadece iPhone 15 Pro Max’te olacağını söylüyor. Ek olarak lens, bir sonraki iPhone 16 serisinde ise iki Pro modelinde de yer alacak. Görünüşe göre Apple periskop lensi benimseyecek.

Bugüne kadar iPhone 14 kamerasıyla ilgili birçok iddia ortaya atıldı. Buna göre 5x optik yakınlaştırma yapabilen periskop lense yer verecek. Ayrıca, Lante Optics’in Apple’a 100 milyondan fazla bileşen tedarik etmesinin muhtemel olduğu ve bunun şirketin gelirleri üzerinde büyük bir olumlu etki yaratacağı söyleniyor.

Dynamic Island özelliğinin tüm modellere gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. iPhone 15 Pro ve 15 Ultra tamamen yeni bir Apple çipi kullanacak. Apple’ın 3nm mimarisi üzerine üretilen A17 Bionic’ten gücünü alacak. Mevcut nesilden önemli ölçüde daha güçlü olmasa da, batarya performansıyla dikkat çekecek.

TSMC tarafından üretilecek 3nm mimarili A17 Bionic, yeni çiplerden dolayı oldukça maliyetli olacak. Söylentilere göre 3nm N3 teknolojisiyle üretilen bir çip, mevcut teknolojiye kıyasla yüzde 25 oranında daha pahalı.

Akıllı telefon dünyasında bilinen TrendForce’a göre iPhone 15 Pro, 8 GB RAM ile sahne alacak. Bu değer standart modellerinde 6 GB olarak kalabilir. Ek olarak PRo modelinin işlemci koltuğunda Bionic A17’nin olması bekleniyor. Şirket, standart modellerde ise Bionic A16 kullanmaya devam edecek.

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal