Dünyanın en güçlüsü: Apple, M2 Max ve M2 Pro işlemcilerini tanıttı!

Photo of author

By admin

Dün akşam saatlerinde Apple’ın yeni işlemcilerini ve bu çipleri kullanan cihazları tanıtacağına dair sızıntılar ortaya çıktı. Nitekim bugün M2 Max, M2 Pro ve bu çipleri kullanan MacBook Pro ve Mac mini modelleri tanıtıldı. Peki Apple’ın söylediği gibi dünyanın en güçlü işlemcileri bunlar mı? İşte M2 Max ve M2 Pro özellikleri…

Apple’ın M serüveni tüm hızıyla devam ediyor!

Apple geçtiğimiz yıl M1 işlemcisiyle büyük bir çıkış yakaladı. Bunun ardında yatan en büyük neden de bu yeni nesil çiplerin Intel seleflerine kıyasla çok daha yüksek performansı düşük güç tüketimi ile sağlamayı başarması oldu.


M2 Pro işlemcisi

Daha sonra Apple’ın tasarımsal değişikliğe giderek MacBook modellerinde çerçevesiz ve çentikli bir tasarıma geçtiğimi gördük. Tabii işlemci tarafındaki başarının ardından M1 Pro ve M1 Max işlemcileri geldi. Bu çipler de Intel Core i9 ve AMD Ryzen 9’lu rakiplerini watt başına performansta geride bırakarak dizüstü bilgisayarlar için yeni bir dönemin kapısını araladı.

Son olarak M2 işlemcisi ve bu çipi kullanan MacBook Air tanıtıldı. Bu işlemci de performans ve güç tüketimi tarafında son çıkan i9 ve r9 çiplerine kadar rakipsiz sayılıyordu. Fakat bugün itibariyle Apple bir kez daha öne geçmeyi başardı.

Zira yeni M2 Pro ve M2 Max işlemcileri özellikleri itibariyle hem kendi seleflerinden hem de rakiplerinden açık ara farkla liderlik koltuğuna oturdu. Öyle ki M2 Pro, M1 Pro’ya kıyasla yüzde 40’a, i9 işlemcili eski MacBook Pro’ya kıyasla da yüzde 80’e varan bir performans artışıyla geliyor.


M2 Max işlemcisi

M2 Max ve M2 Pro özellikleri

M2 Pro, 12 çekirdeğe kadar CPU, 19 çekirdeğe kadar GPU ve 32 GB’a kadar hızlı birleşik bellek sunuyor. M2 Max ise birkaç adım daha ileri giderek 38 çekirdeğe kadar GPU, iki kat daha fazla birleşik bellek bant genişliği ve 96 GB’a kadar birleşik bellek sunuyor.

Her iki işlemci de selefinden daha hızlı 16 çekirdekli Neural Engine sahip. Ayrıca Apple’ın özel geliştirdiği Media Engine teknolojisi gibi birçok özellik de mevcut. Ayrıca Apple tarafından paylaşılanlara göre M2 Max şu anda sektörün watt başına performansta rakipsiz lideri. Bu da onu dünyanın en güçlü ve verimli dizüstü bilgisayar işlemcisi yapıyor.

Haber güncelleniyor…

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yorum yapın

vozol 10000 vozol 12000 vozol 12000 vozol 10000 vozol puff dizipal