Çin, ülkeden gidenlere uygulanan önlemlere karşılık verecek

Photo of author

By admin

Çin’de koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin gevşetilmesi, vaka sayılarının artmasına neden oldu.

Hal böyle olunca bazı ülkeler Çin’den gelen yolculara yönelik yeni tedbirleri gündemine aldı.

Ülkedeki artan vakalar ve kitlesel yayılmadan endişe duyan çok sayıda ülke, Çin’den gelecek yolculara yönelik tedbirler alacağını bildirmişti.

Ülkeler, Pekin yönetiminin veri paylaşımındaki eksiklere dikkati çekerek, salgın tablosunun bilinmemesi ve olası yeni varyantların ortaya çıkmasından duydukları endişeyi dile getirmişti.

Alınan bazı tedbirler Çin tarafından orantısız olarak kabul edildi.

AA’nın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Tedbirlerden bazıları orantısız”

Uluslararası toplumla iletişimi artırmaya hazır olduklarını belirten Mao, bazı ülkelerin aldığı tedbirlerin bilimsel temeli olduğuna inanmadıklarını, önlemleri siyasi amaçlar için kullanılmasına ve belirli ülkelere ayrımcı tedbirler uygulanmasına karşı olduklarını vurguladı. Sözcü Mao, “Bu tedbirlerden bazıları orantısız ve basitçe kabul edilemez. Farklı durumlara yanıt olarak, karşılıklılık esasına göre, mukabil tedbirler alacağız.” dedi.

“Tedbirler, siyasi manipülasyon amacıyla kullanılmamalı”

Mao, sağlık uzmanlarının, Çin’de halen yayılmakta olan virüs varyantlarının dünyanın diğer bölgelerindekilerle aynı olduğunu, yeni varyantların dünyanın her yerinde ortaya çıkabileceğini söylediğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Çin, tüm ülkeler için Kovid tedbirlerinin bilimsel temele dayanması ve orantılı olması gerektiğine inanıyor. Tedbirler, siyasi manipülasyon amacıyla kullanılmamalı, hiçbir ülkeye ayrımcı tedbirler uygulanmamalı, normal seyahatler ve insanlar arası etkileşim ve işbirliğine engel olunmamalı.”


‘Günlük vaka sayısı 1 milyonu aştı’

Aralarında ABD, Hindistan, Japonya, Malezya, İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere, Avustralya ve Kanada’nın olduğu ülkeler, Çin ve bölgelerinden seyahat eden yolculara test uygulanması ve sağlık durumlarının izlenmesine yönelik önlemler duyurmuştu.

Vaka tahminleri ve projeksiyonlar, Çin’in tedbirlerini gevşetmeye başlamasından bu yana, salgınının başından beri tek ülkede görülen en büyük yayılmayla karşı karşıya olduğuna işaret ediyor.

Merkezi Londra’da bulunan sağlık veri hizmetleri ve analiz şirketi Airfinity’nin tahminlerine göre, ülkede aralık ortasında günlük vaka sayısı 1 milyonu aşarken ay boyunca 18,6 milyon kişi koronavirüse yakalandı. Şirket, günlük ölüm sayısının ise aralık sonunda 9 bine ulaştığını tahmin ediyor.

Yorum yapın

hivevape.com mcswizzlespuff.com vozol puff time